Interesujące fakty

Konstrukcja genetyczna określa nasz wygląd (kolor naszych włosów i oczu, to, czy jesteśmy wysocy lub niscy) i jak reagujemy na różne czynniki zewnętrzne (składniki odżywcze, aktywność fizyczną, leki). Nasze DNA może wyjaśnić, w jaki sposób metabolizujemy określone substancje oraz w jaki sposób nasze ciało może stracić i przybrać na wadze.

Wszyscy niebieskoocy ludzie prawdopodobnie pochodzą od jednego wspólnego przodka, który przeszedł mutację genetyczną między 10.000 a 6.000 lat temu.

Włoskie regiony Toscana i Umbria są wyjątkowe. Ich mieszkańcy genetycznie różnią się od ludzi pochodzących z innych włoskich regionów z powodu swojego etruskiego dziedzictwa genetycznego.

Naukowcy są przekonani, że nasz apetyt na słodycze jest preferencją biologiczną zaprojektowaną, aby zapewnić nasze przetrwanie. W pradawnej ewolucji upodobanie do słodkich smaków mogło zapewnić akceptację słodkich potraw, takich jak mleko z piersi i owoce bogate w witaminy. Ponadto ostatnie badania sugerują, że pragniemy słodyczy, ponieważ mają one właściwości zmniejszające ból.

Tylko 2 procent ludzkiego genomu zawiera informacje dotyczące tworzenia białek. Wszystkie pozostałe są tak zwanymi regionami niekodującymi.

Pierwsze marchewki nie wyglądały tak jak dziś. Pierwotnie warzywa te były fioletowe lub białe i miały cienki korzeń. Dzisiejsze pomarańczowe marchewki są efektem mutacji genetycznej pod koniec XVI wieku, która przeważyła nad oryginalnym kolorem.

NutriFit Premium

NutriFit Premium to kompletny spersonalizowany przewodnik w zakresie żywienia, sportu, zdrowia i młodego wyglądu oraz urody oparty na Twojej genetyce.

Dowiedz się więcej

Jeśli miałbyś wyrecytować całą sekwencję ATCG, wymawiając każdą z jej 3 miliardów liter opisujących materiał genetyczny w tempie 100 sekwencji ATCG na minutę bez spania, jedzenia lub picia, zajęłoby Ci to 57 lat.

Około 8 procent naszego DNA pochodzi z wirusów, które zaatakowały genomy naszych przodków i nigdy ich nie opuściły.

Ludzie dzielą 7% materiału genetycznego z bakteriami E. coli, 21% z robakami, 90% z myszami i 98% z szympansami.

Afrykańska grupa etniczna Joruba ma wyjątkowo wysoką liczbę urodzeń bliźniąt, co czyni ją interesującą grupą badań w dziedzinie dziedziczenia.

Istnieją dowody genetyczne wskazujące, że Buszmeni są jednym z najstarszych ludów na świecie. Być może są najstarsi i są uważani za „genetycznego Adama”.

Nadal nie znamy funkcji ponad 80% ludzkiego DNA.

Kropka na końcu zdania ma rozmiar tysiąca jąder komórkowych.

Dwie osoby posiadają aż 99,9% tego samego materiału genetycznego i różnią się jedynie w 0,1%.

Po rozprostowaniu wszystkich chromosomów ze wszystkich komórek jednego człowieka (1014) nić DNA byłaby 6000 raza dłuższa niż odległość od Ziemi do księżyca.

Potrzeba około 8 godzin, aby nasze komórki całkowicie skopiowały swoje DNA – tyle czasu, ile zwykle spędzamy w pracy

Najnowsze posty na blogu

27. Luty, 2020

Genes in action: Preparing to run their first 10k

 We often think of genes as something vague and remote, …

13. Luty, 2020

How to stop sugar cravings and still have a sweet life?

Controlling your sweet tooth doesn’t have to be a Herculean …

6. Luty, 2020

Controlling genes: the science of epigenetics

Epigenetics and all its potential implications have generated a lot …

Podaj nam swój e-mail, a będziemy na bieżąco informować Cię o nowościach dotyczących produktów i ofertach specjalnych.